تصویر الیف شافاک نویسنده کتاب من و استادم

الیف شافاک(ٍElif Safak)

تولد : 3 آبان 1350

در قید حیات است؛ یا ممکن است در صورت وفات، تاریخ فوت وی در دسترس نباشد.

الیف شافاک در 25 اکتبر 1971 در شهر استراسبورگ فرانسه به دنیاآمد. مادرش هانم شافاک آتاماریان، در آن زمان یکی از دیپلمات های ترکیه در فرانسه بود. پدرش نوری بیلگین ، نیز مشغول تحصیل در رشته دکترای جامعه شناسی بود. چیزی از تولد الیف نگذشته بود که پدر و مادرش از هم جدا شدند. الیف نزد مادرش بزرگ شد و بعد ها به جای استفاده از نام فامیلی پدرش، نام فامیلی مادرش را به کار برد.

الیف شافاک تحصیلات دوره راهنمایی را در شهر مادرید و تحصیلات دبیرستانش را در دبیرستان آتاترک آنکارا به پایان برد. در دانشگاه خاور میانه آنکارا، مدرک کارشناسی اش را در رشته روابط بین الملل گرفت و پس از آن در همان دانشگاه در رشته حقوق زنان کارشناسی ارشدش و در رشته ی علوم سیاسی دکترایش را گرفت.

با نوشتن اولین کتابش به نام پنهان (1998) توانست جایزه بزرگ مولانا را دریافت کند. در سال 2004 کتاب برزخ را نوشت که جزو پر فروش ترین کتاب آن سال محسوب شد و خوانندگان زیادی را به خود جلب کرد. در سال 2009 به نوشتن رمان عشق پرداخت که آن را نشر دوغان کتاب به چاپ رساند.. کتاب عشق رکورد پر فروش ترین کتاب چاپ شده را در ترکیه به خود اختصاص داد. این کتاب توانست در مدتی کوتاه پر فروش ترین کتاب کشور شود. در سال 2010 نشان شوالیه ادبیات و هنر کشور فرانسه را از آن خود کرد. آثار این نویسنده به سی زبان ترجمه شده و از طرف ناشران معروفی مثل ویکینگ، پنگوئن، ریزولی و… به چاپ رسیده است.

الیف شافاک نویسنده ای است ه به خاطر موقعیت شغلی خاص مادرش، بخش بزرگی از زندگی اش را در شهر های مختلف دنیا از جمله مادرید، عمان، کلن، بوستون، میشیگان، آریزونا، آنکارا و استامبول گذرانده است. به یقین توجه او به مردم و فرهنگ های مختلف، در اغلب آثارش آشکار است.