4636

معرفی و بخش هایی از کتاب دختری که رهایش کردی

“دختری که رهایش کردی” را، رها نمی کنم!

به نظر شما اگر می دانستم که جوجو مویز تا کنون دو بار موفق به دریافت جایزۀ بهترین رمان های عاشقانه شده است، کتاب “دختری که رهایش کردی” را، آن هم به این سرعت کنار می گذاشتم؟ چه اشتباه بزرگی…

کتاب دختری که رهایش کردی” از سال 1916، یعنی اواسط جنگ جهانی اول، شروع می شود. در شهر کوچکی از شهر های فرانسه، به نام پرون (Peronne)∗، که توسط سربازان منفعت طلب آلمانی اشغال شده است. سرباز هایی که هرچیز باارزشی از شهر که البته شامل غذاها نیز می شد، را به تصاحب خود درآورده و با وجود اینکه مردم شهر گرسنگی می کشیدند، آلمان ها بیشتر و بیشتر می خواستند.

داستانِ سوفی

افسر فرمانده، به سوفی لوفوق (Sophie Lefevre) دستور داد که هر دوشنبه شب، باید از سربازان آلمانی پذیرایی کند. سوفی صاحب یک رستوران کوچک خانوادگی به نامِ خروس سرخ (Le Coq Rouge) است. او در موقعیتی نیست که بتواند اعتراض یا مخالفتی کند.

همسر دوست داشتنیِ سوفی، ادوارد(Edouard)، یک نقاش مادرزاد بود، (منظورم با استعداد است!). او به مانند دیگر مردانِ پرون، همراه ارتش فرانسه در نقاط نامشخصی از کشور در حال جنگیدن با سربازان آلمانی بود، که احتمالا در آن زمان، اسیر شده بود.

افسر فرمانده به سوفی گفته بود که باید غذا و شراب تهیه کند و طی یک مهمانی ویژه و مناسب، به همراه خواهرش، پذیرای آنان باشد.

این آخرین باری بود که سوفی به خواستۀ آنان تن می داد، او تا به حال نیز شجاعتش را با ایستادگی در مقابل سربازان آلمانی و سرافکنده کردنشان، نشان داده بود، که من در اینجا بیش از این توضیح نخواهم داد.

هنوز هم همسایه های سوفی، از او انتظار داشتند که یک قهرمان باقی بماند…

یک ماجرای عشقی، در جریان یک جنگ؛ “دختری که رهایش کردی”

سراسر جنگ جهانی اول را در بخش هایی از رمان “دختری که رهایش کردی” می توان دید.

نقاشیِ زیبایی از سوفی در رستوران وجود داشت که ادوارد آن را در روزهای اولی که عاشق سوفی شده بود، کشیده بود، در این میان افسر فرمانده، و نه سایرِ بیگانگانِ آلمانی، طمعِ داشتن نقاشیِ سوفی و خود سوفی را، در دل می پروراند…

هرچند،”جوجو مویز“، زمانی که سوفی را توسط آلمان ها به پشت یک کامیون جنگی انداخت و تقدیرش را نامعلوم ساخت، ما را نیز به دورتر ها، به سال 2006 در لندن، شوت می کند! (به عنوانِ خوانندۀ کتاب “دختری که رهایش کردی“، این را با کراهت گفتم! )

سال 2006 – لندن

نقاشی ای به دیوار اتاق خوابِ لیو هالستون (Liv Halston)، آویزان است. زنی 33 ساله و لندنی الاصل!. نقاشی شبیه خودش است؛ یک سوفی شبیه به خودش، قبل از اینکه شوهرش را از دست بدهد. با این تفاوت که؛ زمانی که سوفی را در سال 1916 ترک کردیم، احتمالاً ادوارد زنده بود، این در حالی است که دیوید هالستون، همسرِ لیو، یک معمارِ تابان و با استعداد که آیندۀ درخشانی هم داشت، در 36 سالگی و به معمولی ترین شکل ممکن در اتاقش، در حالی که روی تختش خوابیده  بود، فوت کرده بود.

 سوفیِ دوم

در آخر کتاب، لیو، در حال صحبت با کسی است، او می گوید:” می توانی تصور کنی در کنارِ عشقِ مُرده ات، خوابیده ای؟ متوجه شوی کاری هست که می توانی برایش انجام دهی؟ نجاتش بدهی؟”

فانوسی که لیو برای همسرش؛ کسی که کتاب” دختری که رهایش کردی” را در ماه عسل شان برایش خریده بود، حمل می کرد، برای مدت طولانی با شعله ای بسیار درخشان، شعله ور ماند و سپس زمانی رسید که او درک کرد، در زندگیِ اجتماعیش کاستی هایی داشته است، مانند لنگری که به کف دریا چسبیده باشد.

او متحول شد، مردهای دیگری را ملاقات کرد و سرانجام عاشق شد…

تابلوی نقاشیِ سوفی

پُل، یک بازپرس حرفه ای در زمینۀ سرقت آثار هنری است. وظیفۀ اوست که آثار هنری دزدیده شده در طول جنگ های جهانی را به اروپایی ها بازگرداند.

در یک صحنۀ صمیمانه و خودمانی، تابلوی ” دختری که رهایش کردی” را، روی دیوارِ اتاقِ خوابِ لیو، دید. بلافاصله متوجه شد که این همان نقاشی است که او مسئول بازگرداندنش بود…

از این نقطه به بعد، رمان “دختری که رهایش کردی“، سریع تر پیش می رود اما نه آنقدر سریع که بازگردد به گذشته و داستان سوفی و همسرش ادوارد را به سرانجام برساند و بعد برگردد به زندگی لیو و پل، در لندنِ مدرن.

بازیگرانِ کتاب”دختری که رهایش کردی”

این برای جوجو مویز، نویسندۀ کتاب ” دختری که رهایش کردی” یک اعتبار است که تکلیفِ مهمش را نه فقط با اعتماد به نفس بلکه با نتیجه ای دلخواه و قابل اعتماد، به پایان رسانده است.

دختری که رهایش کردی“، رمانی ست با خطهای مماسِ بسیار. همچون جریان های کوچکِ آب، که جریان های اصلی را دنبال می کنند و در راه با دیگر انشعابات برخورد می کنند.

مثل مطالعۀ یک شجره نامه و دیدن اینکه هریک از اعضای خانواده چگونه شاخه شاخه شده اند ولی به جریان اصلی متصل اند.

کارِکتِرهای ثانویۀ”دختری که رهایش کردی“، قابل اعتماد و شگفت آور هستند، می توانم بگویم بسیار خوب ترسیم شده اند. شخصیت هایی همچون؛ افسر فرمانده، هم نژادانِ سوفی(فرانسوی ها)، خواهرانِ قهرمانِ سوفی، مردم شهر پرون، همه و همه…

در کتاب “دختری که رهایش کردی“، سری به قرن بیست و یکم خواهیم زد، به بخشی از لندن خواهیم رفت و مُو (Mo)، دوستِ هیپیِ لیو و در آن طرف، شریکِ پُل که زنی است با قلبی از طلای خالص، را ملاقات خواهیم کرد، که همه و همه بازیگرانی فوق العاده بودند و داستانی قابل تقدیر داشتند.

کتابِ “دختری که رهایش کردی”؛ در پایان

در کتاب” دختری که رهایش کردی“، شاهدِ صحنۀ سریعِ دادرسی در بریتانیای کبیر خواهیم بود.شاهدِ کلاه گیس ها و… ،کنار هم گذاشتن جالبِ تفاوت ها، آشنایی با قوانین و هیجان های آمریکایی و … که شاید داستان را برای خوانندگان، بیش تر جالب و خواندنی کند.

در پایان، کتابِ “دختری که رهایش کردی“، نه فقط تصویری از یک رمانِ تاریخیِ عالی بود، بلکه یک داستانِ مرموزِ واقعی و هیجان انگیز بود.

و اما دربارۀ خودم! باید بگویم بعد از این بیشتر مراقب خواهم بود که کتاب های خانم مویز کِی منتشر می شوند!

نوشتۀ جان گرینیا

واشینگتون تایمز

/www.washingtontimes.com/news/2013/nov/7/book-review-the-girl-you-left-behind

∗شهر پرون (Peronne)، یکی از شهر های واقعی فرانسه می باشد.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

دسته بندی کتاب ها

کتاب های مرتبط با این مطلب

کتاب دختری که رهایش کردی - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس - تصویر جلد

دختری که رهایش کردی

“دختری که رهایش کردی” را، رها نمی کنم!
به نظر شما اگر می د …

کتاب خلیج نقره ای - اثر جوجو مویز - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس | tittas online book shop - تصویر جلد

کتاب خلیج نقره ای – اثر جوجو مویز

“دختری که رهایش کردی” را، رها نمی کنم!
به نظر شما اگر می د …

کتاب آخرین نامه ی معشوق - اثر جوجو مویز - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس - تصویر جلد

کتاب آخرین نامه ی معشوق – اثر جوجو مویز

“دختری که رهایش کردی” را، رها نمی کنم!
به نظر شما اگر می د …

کتاب یک بعلاوه یک (کتاب 1+1) - جوجو مویز - فروشگاه آنلاین تیتاس

کتاب یک بعلاوه یک

“دختری که رهایش کردی” را، رها نمی کنم!
به نظر شما اگر می د …

کتاب میوه خارجی - جوجو مویز - فروشگاه آنلاین تیتاس

کتاب میوه خارجی

“دختری که رهایش کردی” را، رها نمی کنم!
به نظر شما اگر می د …

کتاب تک و تنها در پاریس و داستان های دیگر - جوجو مویز - فروشگاه آنلاین تیتاس

کتاب تک و تنها در پاریس و داستان های دیگر – جوجو مویز

“دختری که رهایش کردی” را، رها نمی کنم!
به نظر شما اگر می د …

کتاب من پس از تو - اثر جوجو مویز - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس | tittas online book shop - تصویر جلد

کتاب من پس از تو – اثر جوجو مویز

“دختری که رهایش کردی” را، رها نمی کنم!
به نظر شما اگر می د …

کتاب من پیش از تو - جوجو مویز - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس | tittas online book shop - تصویر جلد

کتاب من پیش از تو – اثر جوجو مویز

“دختری که رهایش کردی” را، رها نمی کنم!
به نظر شما اگر می د …

تمام کتاب های جوجو مویز: یک بعلاوه یک - من پیش از - من پس از تو - رها در باد - تک و تنها در پاریس - دختری که رهایش کردی - خلیج نقره ای - آخرین نامه معشوقکشتی نوعروسان - میوه خارجی - سرپناه بارانی

کتاب های جوجو مویز

“دختری که رهایش کردی” را، رها نمی کنم!
به نظر شما اگر می د …