احمد شاملو

احمد شاملو(Ahmad Shamlo)

تولد : 21 آذر 1304

وفات : 2 مرداد 1379

نویسنده کتاب مجموعه آثار احمد شاملو متخلص به الف. بامداد یا الف. صبح در 21 آذر 1304 چشم به جهان گشود. وی شاعر، نویسنده، روزنامه نگار، پژوهشگر، مترجم و فرهنگ نویس  و از دبیران کانون نویسندگان ایران پیش و پس از انقلاب 1357 بود. شهرت شاملو در نوآوری در شعر معاصر فارسی و سرودن گونه ای شعر است به نام شعر سپید یا شعر شاملویی که هم اکنون یکی از مهم ترین قالب های شعری مورد استفاده ایران می باشد و تقلیدی است از شعر سپید فرانسه.

شاملو پس از دیدار با نیما یوشیج در سال 1329؛ تحت تأثیر او به شعر نیمایی رو آورد وشعر تا شکوفه سرخ یک پیراهن در سال 1329 با نام شعر سفید غفران منتشر شد  ولی بعد از آن وزن را رها کرد و سبک نویی را در شعر فارسی به وجود آورد. کتابهای کوچه بزرگ‌ترین اثر پژوهشی در باب فرهنگ عامه مردم ایران است. آثار وی به زبان‌های مختلفی همچون:  سوئدی،  انگلیسی،  ژاپنی،  فرانسوی، اسپانیایی،  آلمانی، روسی،  ارمنی، هلندی،  رومانیایی، فنلاندی،کردی و ترکی ترجمه شده‌اند. شاملو دو سال، مشاور فرهنگی سفارت مجارستان بود.

کودتای ۲۸ مرداد علیه دکتر مصدق در سال ۱۳۳۲ منجر به بسته شدن فضای سیاسی ایران شد. طی آن مجموعه شعر آهن‌ها و احساس توسط پلیس در چاپخانه سوزانده شد و با یورش مأموران به خانه شاملو ترجمه طلا در لجن و بخش عمده کتاب پسران مردی که قلبش از سنگ بود، کتاب مرگ زنجره و سه مرد از بندر بی‌آفتاب توسط پلیس ضبط می‌شود که دیگر هرگز به دست نیامد. او موفق به فرار می‌شود اما پس از چند روز فرار از دست مأموران در چاپخانه روزنامهٔ اطلاعات دستگیر شده و به عنوان زندانی سیاسی به زندان برده شد.

در زندان شروع به شعر گفتن و بررسی شاهنامه پرداخت و دست به نگارش دستور زبان فارسی می‌زند و قصه بلندی به سبک امیر ارسلان و ملک بهمن می‌نویسد که در انتقال از زندان شهربانی به زندان قصر از بین می‌رود. مرتضی کیوان به همراه ۹ افسر سازمان نظامی حزب توده اعدام می‌شود و او در زمستان ۱۳۳۳ پس از تحمل یک سال حبس، از زندان آزاد می‌شود.

احمد شاملو  پس از تحمل سال‌ها رنج و بیماری، در ۲ مرداد ۱۳۷۹ درگذشت.