378

تیپ های شخصیتی

تیپ شخصیتی در زندگی روزمره ما به چه معناست؟

پرسشنامه ی  MBTI  از همان ابتدا به این منظور طراحی شد تا به افراد کمک کند درک بهتری از خودشان به دست آورند و دیگران را بهتر درک کنند و به رسمیت بشناسند. امیدوار بودیم که بدین ترتیب افراد بتوانند یاد بگیرند چگونه از تفاوت های طبیعی بین افراد وجود دارد استفاده ی بهینه کنند.

در طول سالین زیادی که این پرسشنامه توسعه پیدا میکرد، بحث تیپ شخصیتی به روش های مختلف و متعددی به طور روز افزون مورد استفاده قرار گرفته است که همگی اهداف بالا را مد نظر داشته اند.

این بخش از مقاله نگاهی کلی به راه های گوناگونی می اندازد که در حال حاضر مقوله ی تیپ های شخصیتی در زندگی روزمره استفاده و به کار گرفته می شود.

از آنجا که بحث تیپ شخصیتی کلاً با شناخت خود و دیگران ارتباط دارد، در هر زمینه ای که در آن افراد با یکدیگر در تعامل هستند کاربردهایی دارد. فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس هم به همین منظور مقالات شخصیت شناسی را به طور کامل در سایت خود قرار داده تا بر این اساس به شما کمک کند خودتان را بهتر بشناسید و زندگی خود را بهبود ببخشید.

تیپ های شخصیتی

درک و به رسمیت شناختن خودمان:

افراد زیادی متوجه شده اند تیپ شخصیتی راه مفیدی برای درک خودشان واین مسئله است که آنها چگونه به موقعیت های زندگی واکنش نشان می دهند. آگاهی از تیپ های شخصیتی می تواند به افراد کمک کند خودشان را بپذیرند و علائق، نیازها یا مسیرهای رشد و پیشرفت شان را به رسمیت بشناسند.

بسیاری از افراد وقتی اولین بار با مقوله ی تیپ های شخصیتی آشنا می شوند می گویند: آهان، پس به این دلیل است که من فلان چیز را دوست دارم یا فلان چیز را دوست ندارم، و به همین دلیل است که من در محل کار و خانه به طرز خاصی رفتار می کنم.

شما با آگاهی از تیپ های شخصیتی می توانید از نیازتان به خلوت یا فعالیت و یا به یادگیری از طریق عملی در مقایسه با یادگیری با کتاب و غیره درک بهتری پیدا کنید. درک و به رسمیت شناختن قوت و ضعف طبیعی تان یک قدم بزرگ و رو به جلو در جهت رسیدن به عزت نفس و رشد است.

تیپ های شخصیتی

درک و به رسمیت شناختن دیگران:

از آنجا که همه ی ما در جهانی زندگی می کنیم که افراد دیگری در آن ساکن هستند، همیشه درگیر روابط با آنها هستیم. این روابط چه با آشنایانمان باشد و چه با همکاران یا سایر افراد مهم دیگر، اغلب متوجه می شویم که سایر مردم در مقایسه با ما ترجیحات بسیار متفاوتی دارند که مربوط به تیپ شخصیتی آنهاست.

از آنجا که هر تیپ شخصیتی نقاط قوت و ضعف احتمالی خودش را دارد، میتوانیم به ضرورت و اهمیت وجود انواع تیپ های شخصیتی در دنیا که در انواع مختلف فعالیت های درگیر هستند، پی ببریم.

انواع تیپ های شخصیتی می توانند مکمل یکدیگر باشند، چرا که هر یک دیدگاه ارزشمندی را در هر فعالیتی ارائه می دهند. تیپ های حسی واقع گرایی عمل گرایانه را فراهم می آورند، در حالی که تیپ های شهودی دیدگاهی در خصوص احتمالات ارائه می دهند. تیپ های تفکری تحلیل غیر شخصی موقعیت را فراهم می آورند، در حالی که تیپ های احساسی دید گاهی در خصوص پیامدهای شخصی و انسانی یک اقدام ارائه می دهند. وقتی تشخیص می دهیم که هر تیپ شخصیتی چیز ارزشمندی برای ارائه دارد و این که افراد به روش هایی عمل می کنند که بسط طبیعی ترجیحات مربوط به تیپ شخصیتی آنهاست، احتمالاً دیگر این تفاوت ها را توهین نخواهیم دانست. ما همچنین می فهمیم فردی که تیپ شخصیتی متفاوتی دارد نقطه نظر و دیدگاهی را در یک موقعیت ارائه می دهد که احتمالاً ما از آن غافلیم.

وقتی بپذیریم که تفاوت های مربوط به تیپ های شخصیتی بسیار واقعی هستند، حداقل دو فرصت برای رشد ما فراهم می شود. اول اینکه ما می توانیم نقاط ضعف احتمالی شخصیت خودمان را ببینیم و کارکردهایی را که کمتر ترجیح می دهیم، توسعه دهیم. و دوم این که می توانیم یاد بگیریم برای تفاوت هایی که دیگران در زندگی ما می آورند  ارزش قائل باشیم و یاد بگیریم ورودی افراد دیگر را جست و جو کنیم، افراد دیگری که دیدگاه مکملی دارند.

تیپ شخصیتی

برای شناخت بیشتر خلق و خوی خود و درک ساده تر تیپ های شخصیتی شانزده گانه تنها کافی است مقالات شخصیت شناسی ما را دنبال کنید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*