1194

تیپ شخصیتی ISFJ

آیا تیپ شخصیتی شما ISFJ است؟ 

ISFJ ها در یک نگاه: 

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ نیاز فراوانی دارند تا به جایی تعلق داشته باشند و سازمان ها و گروهایی که آنها را انتخاب میکنند از شانس خوبی برخوردارند که این اشخاص اندیشمند، سخت کوش و متعهد را به خود جلب کنند. گرایش راهنمای این تیپ شخصیتی منطقی بودن است. افراد با تیپ شخصیتی ISFJ به مسائل و مباحثی که پیش روی آنهاست توجه خاص مبذول میدارد. این اشخاص در برخورد با حقایق و واقعیت ها بسیار دقیق هستند و به جزییات بها میدهند.

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ علاقه مند به جمع آوری، تحلیل و استفاده از اطلاعات برای مقاصد مفید است. افراد این گروه از حافظه بسیار خوبی برخوردارند، به خصوص به خوبی میتوانند اطلاعات و حوادث مربوط به گذشته را بخاطر آورند.

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ شنونده های بسیار خوبی هستند، مشتاقانه میخواهند به دیگران کمک کنند و این کار را به لطف تجربه شخصی خود انجام می دهند. از آنجایی که ضعیف ترین عملکرد افراد با تیپ شخصیتی ISFJ شهودی بودن است، در دیدن و تصویر سازی آنچه هنوز وجود ندارد با مشکل رو به روست. این اشخاص برای حل مسائل ترجیح میدهند از تجربیاتی که بدست آورده اند استفاده کنند و به سراغ روش های جدید و تجربه نشده نروند. تیپ شخصیتی ISFJ به لحظه حال توجه دارد و از این رو به درس های گذشته اعتماد میکند، اما در برخورد با آینده جانب احتیاط دارد.

ویژگی افراد با تیپ شخصیتی ISFJ

ویژگی های اصلی تیپ شخصیتی ISFJ

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ متعهد، قابل اتکا و صمیمی هستند. آنها معمولاً ساکت، محتاط و فروتن هستند. دوست دارند که خدمت کنند. سعی میکنند که مفید واقع شوند و در خدمت دیگران باشند.

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ واقع گرا، علمی و آگاه هستند. ساکت، صمیمی، مسئولیت پذیر و وظیفه شناس هستند. برای رسیدن به باید های خود صادقانه کار میکنند. به هر گروه که می پیوندند، به آنها ثبات و پایداری می بخشند. افراد با تیپ شخصیتی ISFJ دقیق، موشکاف و درست بین هستند. معمولاً به مسائل فنی علاقه ندارند. وفادار، باملاحظه و تیزهوشند و به احساس دیگران اهمیت میدهند.

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ مصمم و قاطع هستند و اگر نیاز باشد به خوبی میتوانند از خود و خویشاوندانشان دفاع کنند. بسیار سختکوش اند و با پشتکار و پیگیری منظم به اهدافشان دست می یابند.

ISFJ ها مشاهده گران آرام و واقع بین محیطشان هستند. آنها به طور طبیعی به جزئیات ملموس توجه می کنند و حافظه ی خوبی برای به خاطر سپاری این جزئیات دارند. ISFJ ها به تجربه ی خودشان اعتماد دارند. همچنان که تجربیات عملی زندگی را به دست  می آورند، از کارکرد حسی شان استفاده می کنند تا داده ها را پردازش کرده و برای استفاده ی بعدی ذخیره کنند. ISFJ ها معمولاً مقدار عظیمی از اطلاعات را در ذهن شان ذخیره دارند و تسلط خیره کننده ای روی اطلاعات واقعی دارند. آنها اغلب در به خاطر آوردن یک مکالمه یا رویداد گذشته، حافظه ی خوبی برای آنچه دقیقاً  گفته یا انجام شده، دارند.

ویژگی افراد با تیپ ISFJ

ویژگی های پشتیبان

کارکرد احساسی به تجربه ی افراد ISFJ نظم، ترتیب و ساختار می دهد و عمل گرایی انها را درون بافتی انسانی قرار می دهد. آنها بر اساس ارزش های مرتبط با دیگران و با توجه به پیامهای انسانی تصمیم گیری می کنند و در همان حال از طریق کارکرد حسی اطمینان حاصل می کنند که تصمیمیاتشان بر پایه ی تجربه شخصی انجام میگیرد.

هماهنگی در روابط یک ارزش مهم و اساسی برای ISFJ ها است. کارکرد احساسی به آنها حس روشنی نسبت به صحیح و غلط و توجه عمیقی به رفاه و آسایش عمومی می دهد. این افراد دوست دارند اقداماتشان به نفع دیگران باشد و اغلب آرام و بی صدا محبت را از خود ساطع می کنند.

ISFJ ها در پایین ترین حد ترجیح می دهند که اعمالشان به هیچ کس هیچ ضرری نرساند.

ویژگی افراد با تیپ ISFJ

ارزش ها و انگیزه ها:

ISFJ ها خیلی جدی و شخصی مسئولیت می پذیرند. آنها وجدان کاری قوی دارند. ابتدا سخت کار کن و بعد بازی وتفریح کن. ISFJ ها با پشتکار و کامل کار می کنند؛ آنها خودشان را مسئول و متعهد می دانند تا کارها را به انجام برسانند. وقتی به کسی قول کاری را  می دهند، حتماً آن کار را انجام می دهند. از آنجا که ISFJ ها جدیت و پشتکار زیادی دارند، مشکل میتوان حواس آنها را از کاری که خود را نسبت به انجامش متعهد می دانند پرت کرد.

ISFJ ها معمولاً برای ساختار سازمانی، سلسبه مراتب و امنیت ارزش زیادی قائل هستند. آنها دوست دارند انتظارات مرتبط با کارشان و ارتباط کارشان با کار دیگران بدانند. ISFJ ها می توانند انگیزه ای برای انجام کارشان پیدا کنند، وردی که به موفقیت آنها کمک میکند، زیرا وفاداری آنها، باعث می شود آنها تبدیل به حمایت کنندگان خستگی ناپذیر ماموریت شان شوند.

ISFJ ها علاقه ی خاصی به ثبات دارند و ممکن است خود را محافظ تاریخ و سنت ها بدانند. روابط خانوادگی برای ISFJ ها شامل ارتباطات عمیق، پایدار و با دوام است.

ISFJ ها دوست دارند آنچه را که جواب می دهد حفظ کنند. این نگرش برای ISFJ ها فضای ثبات ایجاد می کند، و دیگران اغلب در حضور آنها احساس راحتی و آرامش می کنند. از آنجا که این افراد اغلب از ایجاد روند منظم در کارشان و ادامه دادن آن لذت می برند، جاهایی که در آن قوانین دائم تغییر می کند برای آنها میتواند دلسرد و نا امید کننده باشد.

ISFJ ها اغلب محافظه کار هستند، اما چنانچه شواهد روشنی مبنی بر ضرورت تغییر وجود داشته باشد، تمایل دارند تغییر کنند. به هر حال، آنها همیشه ذهنشان درگیر این است که نتیجه عملی و موثر باشد.ویژگی افراد با تیپ ISFJ

 

نکات مهم در برقراری ارتباط با افراد با تیپ شخصیتی ISFJ

 • مهربان، ملاحظه کار، دوستانه و به احساسات دیگران حساس هستند.
 • به نیازهای دیگران توجه دارند.
 • افراد با تیپ شخصیتی ISFJ دوست دارند زندگی را برای خانواده شان، راحت و لذت بخش کنند.
 • آرام به نظر میرسند و دوست دارند همه چیز را  تحت کنترل داشته باشند.
 • ممکن است فقط امکانات منفی را ببینند، میتوانند بدبین شوند.
 • میتوانند به سرعت قضاوت کنند، اما دقت میکنند که دیگران را نرنجانند.
 • حوادث را به دید شخصی ارزیابی میکنند و در دنیای درون سرشاری دارند.

ویژگی افراد با تیپ ISFJ

محیط کار ایده آل برای افراد با تیپ شخصیتی ISFJ

 • محیطی شامل افراد وظیفه شناس که کارهایی با ساختار مناسب انجام میدهند.
 • محیطی که ایجاد کننده ی امنیت باشد.
 • محیطی که کاملاً ساختار یافته باشد.
 • محیطی که آرام و ساکت باشد.
 • محیطی که کارآمد باشد.
 • محیطی که وظیفه گرا باشد.

ویژگی افراد با تیپ ISFJ

شیوه حضور افراد با تیپ شخصیتی ISTJ در محیط کار

 • به جزئیات توجه ویژه دارند.
 • دقیق و علاقه مند به حقایق هستند.
 • محتاط و محافظه کار هستند.
 • افراد با تیپ شخصیتی ISFJ از همکاری و کارکنان زیر دست خود حمایت میکنند.
 • در دستور دادن، رک بودن و کمک خواستن مشکل دارند.
 • دوست دارند کارهایی بکنند که نتایج ملموس و مشخص به دست دهد.
 • ترجیح میدهند که پشت صحنه کار کنند. دوست ندارند که به چشم بیایند.
 • دوست ندارند کسی مزاحم کار کردن آنها بشود.
 • مصمم و به خود انگیزه دهنده هستند.
 • از خلاقیت و نوآوری کافی برای پذیرش تغییر برخوردار نیستند.

ویژگی افراد با تیپ ISFJ

مشاغل مناسب افراد با تیپ شخصیتی ISFJ عبارتند از:

 • دفتردار ، سرپرست کارمندان ، مشاور، متخصص رژیم غذایی,  مدیر دفتر
 • دستیار وکیل ، مدرس علوم دینی ، جسم درمانگر
 • خرده فروشی ، منشی، مددکار اجتماعی
 • آسیب شناس گفتار درمانی ، آموزگار، پرستار

ویژگی افراد با تیپ ISFJ

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ دوست دارند اوقات فراغت خود را اینگونه سپری کنند:

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ به پیرامون و راحتی خود توجه دارند. از خانه خود لذت میبرند و دوست دارند که همه چیز سازمان یافته و مرتب باشد. فعالیت های برنامه ریزی شده را دوست دارند. افراد با تیپ شخصیتی ISFJ دوست دارند برای پروژه خلاق خود زمانی را اختصاص بدهند.

دوست دارند با دوستان نزدیک و با خانواده باشند. از صرف شام سنتی و گرد همایی های خانوادگی لذت می برند. برای آنها در آرامش قرار گرفتن میتواند دشوار باشد، زیرا فکر میکنند همیشه باید کار مولد و مفیدی انجام دهند.

ویژگی افراد با تیپ ISFJ

سبک برقراری رابطه با افراد با تیپ شخصیتی ISFJ

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ شخصیت والد رشد یافته ای دارند و مراقبت از دیگران دلنشین ترین و بزرگترین خواسته آنهاست. برای افراد با تیپ شخصیتی ISFJ تشکیل خانواده بزرگترین و مهمترین اولویت زندگی است. گاه این دغدغه از کارشان نیز مهم تر میشود.باور بنیادی این افراد آن است که تجلی عشق همراه با امنیت، مسئولیت و تعهد و در نهایت ازدواج است. این افراد به راحتی به کسی اعتماد نمیکنند. به ویژه زمانی که صحبت ازدواج و تعهد در میان باشد. اما زمانی که از فرد مقابل خود مطمئن شدند برای او هر کاری میکنند.

افراد با تیپ شخصیتی ISFJ به دلیل احساس تعهد و مسئولیت بالا ، به سادگی حاضرند رابطه ای را خراب کنند، حتی اگر رابطه چندان خوبی نباشد به همین دلیل گاه حتی در رابطه ناراحت کننده باقی میمانند ، و رنج آنها را تحمل میکنند. این افراد جذب کسانی میشوند که محبت خود را در عمل نشان میدهند.

ویژگی افراد با تیپ ISFJ

این افراد با تیپ شخصیتی ISFJ بیشترین علاقه به کودکان را دارند. همچنین برای آنها ارزش قائل شدن برای افراد دیگر اهمیت زیادی دارد و اگر طرف مقابل آنها دارای حس احترام و قدر شناسی کافی باشد ، نظر این افراد را به خود جلب خواهد کرد.

اولویت های ارتباط، دوستانه، همکاری یا عاشقانه برای افراد با تیپ شخصیتی ISFJ به ترتیب عبارتند از:

 1. تیپ شخصیتی ENTJ 
 2. تیپ شخصیتی ISFJ 
 3. تیپ شخصیتی INTP
 4. تیپ شخصیتی ESFP 
ویژگی افراد با تیپ ISFJ

برای شناخت بیشتر خلق و خوی خود و درک ساده تر تیپ های شخصیتی شانزده گانه تنها کافی است مقالات شخصیت شناسی ما را دنبال کنید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*