1815

تیپ شخصیتی INFJ

آشنایی با افراد با تیپ شخصیتی INFJ

بهترین دو کلمه ای که این تیپ احساسی را توصیف میکند یکی، داشتن حمیت و دیگری ابتکار است. ویژگی غالب افراد با تیپ شخصیتی INFJ شهودی بودن آنهاست. و این به آنها امکان میدهد که خلاق باشند و از پنداره خوبی بهره مند گردند. آنها از بکار بردن این ابزار در خدمت دیگران استفاده فراوان میکنند. این افراد با تیپ شخصیتی INFJ صبور و حمایتگر هستند. از همدلی و دلسوزی فراوان بهره دارند و بخصوص استعدادی دارند که میتوانند از آن برای یافتن راه های بهتر کمک به دیگران استفاده کنند.

افراد با تیپ شخصیتی INFJ شخصیتی آرام دارند و به ملایمت حرف میزنند. دوست ندارند توجه دیگران را به خود جلب کنند و اغلب ترجیح میدهند که پشت پرده کار کنند.اینها اشخاصی متوجه، مراقب و اندیشمند هستند و حاضرند به هر قیمتی که شده است روابطی هماهنگ با دیگران داشته باشند.

این افراد با تیپ شخصیتی INFJ به خود مختاری و مستقل بودن بها میدهد. بسیار صادق هستند.برای انسجام و حمیت بهای فراوان قایل هستند و این سببی است که اشخاص به آنها اعتماد کنند و اهمیت ویژه قایل گردند. به همین دلیل این افراد اغلب رهبرانی الهام دهنده میشوند.

ویژگی های تیپ شخصیتی INFJ - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس

ویژگی های اصلی INFJ :

ایده ها و معانی پنهان در پشت وقایع برای INFJ ها واقعی هستند. شهود و تخیل برای آنها حیاتی است و آنها در دنیای درونی ایده هایشان آزادانه حرکت میکنند. استدلال هایشان انتزاعی،مفهومی، پیچیده و استعاری است. INFJ ها به طور طبیعی دیدگاهی چند لایه و خلاق نسبت به افراد،موقعیت ها و مسائل دارند. گاهی اوقات ممکن است یک ویژگی فلسفی، عاشقانه یا حتی عرفانی نیز در طرز کار ذهن آنها وجود داشته باشد. کارکرد شهودی درو نریز به آنها در مورد حس ششم و دریافت های درونی شان قطعیت و اطمینان می دهد و با توسعه ی کارکرد احساسی برون ریز، آنها به صورت مصمم کار می کنند تا چشم اندازشان را تبدیل به واقعیت کنند.

ویژگی های تیپ شخصیتی INFJ - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس

ویژگی های پشتیبان

کارکرد احساسی  به INFJ ها راهی برای دادن ساختار به چشم اندازشان و همچنین نقد آن میدهد و بنابراین چشم اندازشان اغلب درباره ی احتمالات گوناگون مربوط به افراد یا بشریت است. با اینکه کارکرد احساسی برای INFJ ها مهم و ضروری است، کارکرد شهودی برای آنها اولویت دارد و آنها را وادار می کند تا به الگوها و احتمالات توجه بیشتری داشته باشند. کارکرد احساسی باعث می شود جهت گیری آینده ی آنها به سمت مسائل انسانی باشد، زیرا مقوله های خود شکوفایی و رشد و ترقی خودشان بلکه رشد و ترقی دیگران نیز هست.

ویژگی های تیپ شخصیتی INFJ - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس

ارزش ها و انگیزه ها:

INFJ ها از لحاظ ذهنی عمیقاً درگیر دوستی،هماهنگی و توسعه ی کارکرد احساسی هستند؛ آنها افرادی با توجه و با محبت هستند. ذهن آنها با چیز هایی درگیر است که برای مردم مفید است و اغلب زیبایی های نهفته ی افراد می بینند. INFJ ها ممکن است به طرزی عجیب با دیگران همدلی کنند و درک آنها نسبت به دیگران ممکن است تا حدودی فرا روانی باشد. گاهی اوقات ممکن است حتی احساس کنند لازم است تصوراتشان درباره ی آنچه دیگران تجربه می کنندرا از ذهن خارج میکنند.

در کار، INFJ ها علاقمند هستند مسئولیت بپذیرند و به واسطه ی پشتکارشان آرام و بی صدا کارها را تکمیل می کنند. آنها ممکن است افرادی باشند که پشت صحنه کار را پیش برده و انجام می دهند. با توسعه ی کارکرد احساسی برون ریز، آنها ممکن است در پست های مدیریتی و رهبری یافت شوند. INFJ ها از طریق نیروی جاذبه ی خود و هماهنگی خاصی که با دیگران ایجاد می کنند و همچنین از طریق ثبات آرام و باور عمیق و قلبی به بینش های شان طرفدار  پیدا میکنند.یقین آنها در مورد حقیقت دانش شهودیشان باعث می شود حس استقلال شدیدی را در خود پرورش دهند.

ویژگی های تیپ شخصیتی INFJ - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس

 

مشخصات عمومی افراد با تیپ شخصیتی INFJ

این افراد با تیپ شخصیتی INFJ کارهای خود را با پشتکار پیش میبرند. خلاق هستند و درنهایت تلاششان را در انجام دادن کارها بکار میگیرند. در حین آرامی، پر صلابت و نیرومندند. وظیفه شناس و دلواپس دیگران هستند. قویترین خصوصیت مثبت افراد با تیپ شخصیتی INFJ درک بسیار خوبشان از احساسات واقعی دیگران و روابط آنهاست. آنها خواستار بدست آوردن روابط گرم و دوستانه با دیگرانند، و نمیتوانند گستاخی و خشونت را تحمل کنند. سرشار از عطوفت و مهربانی اند، به دیگران توجه میکنند و سعی براین دارند که همدردی خودشان را،با رفتار و کلمات نشان دهند. افراد با تیپ شخصیتی INFJ همیشه آماده اند، تا وقت، انرژی و توانشان را صرف کسانی کنند که واقعا نیازمند آن هستند.

ویژگی های تیپ شخصیتی INFJ - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس

نکات مهم در برقراری ارتباط با افراد با تیپ شخصیتی INFJ

 • آرام و دل نازک هستند.
 • دوست دارند خانه ی راحتی داشته باشند.
 • میتوانند بسیار صمیمی باشند.ممکن است بخاطر نیازهای شریک زندگی شان تن به هر کاری بدهند.
 • افراد با تیپ شخصیتی INFJ شنونده ی خوبی هستند.
 • احساسات ، عواطف و محبتهایشان را با شمار کوچکی از دوستانشان در میان میگذارند.
 • اغلب خود را در قبال احساس دیگران مسئول میدانند و نمیتوانند حد و مرز سالمی را رعایت کنند.
 • به انتقاد بسیار حساس هستند و اگر آنها را درک نکنند به شدت رنجش به دل میگیرد.
 • در بیان اندیشه های خود با دشواری رو به رو هستند.
 • وقتی لازم باشد با کسی مواجه شوند بسیار مؤدبانه رفتار میکنند.

ویژگی های تیپ شخصیتی INFJ - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس

محیط کاری ایده آل برای افراد با تیپ شخصیتی INFJ

 • محیطی شامل افرادی که عمیقا بر کمال مطلوب رسالت انسانی متمرکزند.
 • محیطی که به وجود آورنده ی فرصت برای خلاقیت باشد.
 • محیطی که هماهنگ باشد.
 • محیطی که آرام باشد، محیط مورد علاقه افراد با تیپ شخصیتی INFJ است.
 • محیطی که دارای احساسات شخصی باشد.
 • محیطی که برای تأمل و تفکر زمان و فضایی را فراهم آورد.
 • محیطی که سازمان یافته باشد.

ویژگی های تیپ شخصیتی INFJ - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس

شیوه حضور افراد با تیپ شخصیتی INFJ در محیط کار

 • به شدت مبتکر و خلاق هستند.
 • میتوانند از خود و از دیگران به شدت متوقع باشند. اغلب کمال طلب هستند.
 • در دفاع از ارزش ها و باورهایشان بسیار راسخ هستند.
 • از ایده آلها و هدفهایشان حمایت میکنند.
 • اغلب به رفاه مردم کمک میکنند.
 • ناکامی ها را  مسائلی میدانند که باید حل و فصل شوند.
 • در استفاده از کلمات بسیار دقیق هستند.
 • دوست دارند اوقاتشان را سازماندهی کنند و روی فرآیند و محصول کنترل داشته باشند.
 • میتوانند رهبرانی مجاب کننده و الهام بخش باشند.
 • خواهان تحسین و احترام هستند.

ویژگی های تیپ شخصیتی INFJ - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس

مشاغل مناسب افراد با تیپ شخصیتی INFJ عبارتند از:

معمار، هنرمند ، روحانی، مشاور، طراح ، ویراستار

مسئول مراقبت های بهداشتی، پژوهشگر

پزشک کل نگر ، مفسر، مترجم ، کتابخانه دار

موسیقی دان، آهنگساز ، فیلسوف ،

طراح برنامه، روان درمانگر ، معلم دینی

افراد با تیپ شخصیتی INFJ دوست دارند اوقات فراغت خود را اینگونه سپری کنند:

افراد با تیپ شخصیتی INFJ برای صرف وقت به تنهایی به منظور رسیدگی به پروژهای خلاق و زمانی که آن را با دوستان و افراد خوانواده یشان صرف میکنند اعتقاد به تعادل دارند. برای آنها وجود یک خانواده ی خوشایند بسیار مهم است. بسیاری از آنها از شرکت در مناسبت های فرهنگی و هنری لذت میبرند. افراد با تیپ شخصیتی INFJ کارهای ذهنی را بیش از کارهای جسمانی دوست دارند.

ویژگی های تیپ شخصیتی INFJ - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس

سبک برقراری رابطه با افراد با تیپ شخصیتی INFJ

افراد با تیپ شخصیتی INFJ به نوشتن و گوش دادن اهمیت زیادی میدهند. ترجیح میدهند با نوشتن خودشان را ابراز کنند. این افراد ترجیح میدهند بیشتر وقت و انرژیشان را صرف خانواده و همسرشان کنند. همسر برای آنها تنها و بهترین دوست محسوب میشود.افراد با تیپ شخصیتی INFJ  میل شدیدی به تنهایی دارند و تنها ماندن در خانه را دوست دارند. ترجیح میدهند در خانه باشند، مطالعه کنند، بنویسند، فکر کنند، عبادت کنند، یا به موسیقی گوش بدهند یا فیلم مورد علاقه شان را تماشا کنند.افراد با تیپ شخصیتی INFJ از نوازش و در آغوش گرفته شدن لذت میبرند و تجسم و تخیل سبب هیجان عاطفی در آنها میشود ، ولی خجالتی بودن آنها سبب میشود نتوانند به راحتی احساسشان را بیان کنند.

ازدواج افراد با تیپ شخصیتی INFJ از طولانی ترین نوع ازدواج هاست. تعهد در آنها حسی بسیار قوی است. بیان نکردن احساس در آنها به معنی بی احساسی در آنها نیست ، زیرا نمیتوانند به سادگی احساس های خود را به زبان بیاورند.

اولویت های ارتباط دوستانه، همکاری یا عاشقانه برای این افراد با تیپ شخصیتی INFJ به ترتیب عبارتند از:

 1. تیپ شخصیتی ESTJ 
 2. تیپ شخصیتی INFJ 
 3. تیپ شخصیتی ISTP 
 4. تیپ شخصیتی ENFP 
ویژگی های تیپ شخصیتی INFJ - فروشگاه اینترنتی کتاب تیتاس

برای شناخت بیشتر خلق و خوی خود و درک ساده تر تیپ های شخصیتی شانزده گانه تنها کافی است مقالات شخصیت شناسی ما را دنبال کنید.

 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*