959

تفاوت میان اشخاص شهودی و منطقی

جنگل “شهودی” یا درختان ” منطقی “؟

بعد تیپی دوم به دو نوع درک و برداشت متفاوت اشاره دارد. به عبارت دیگر اشخاص به دو طریق اطلاعات را جذب می کنند. این دو طریق را شهودی و منطقی نام گذاری کرده ایم.

همه ما روزانه میلیون ها و شاید میلیارد ها جزء اطلاعاتی را دریافت می کنیم که بخش اعظم آن حال ناهشیار دارد. بعضی ها بخش اعظم اطلاعات خود را از طریق حواس پنج گانه (بینایی, شنوایی, لامسه, چشایی و بویایی) خود دریافت می کنند. بعضی نیز اطلاعات را از طریق حس ششم خود می گیرند.

اشخاصی که به جای توجه کردن به آنچه وجود دارد، به آنچه می تواند وجود داشته باشد توجه دارند. ما از کلمه شهودی برای توصیف این اشخاص استفاده می کنیم.

توجه داشته باشید که هیچکس به طور صد در صد شهودی و یا منطقی نیست؛ همانطور که قبلاً هم در نوشتار تفاوت میان افراد برون گرا و درون گرا دیدیم که هیچ کس صد در صد برون گرا یا درون گرا نیست. همه ما از این توانمندی بر خورداریم که هم شهودی و هم منطقی باشیم و در واقع این گونه هم هستیم.

تفاوت شهودی ها و منطقی ها - فروشگاه آنلاین تیتاس (تصویر اول مقاله)

در ادامه مطلب پرسش های مختلفی مطرح کرده ایم. می توانید با طرح این پرسش ها متوجه بشوید که جزء اشخاص شهودی هستید یا اشخاص منطقی!؟

 1. آیا من معمولا توجه بیشتری به واقعیت ها و جزییات دارم ؟
 2. یا میخواهم ارتباط ها معانی و کاربرد ها را درک کنم ؟

اشخاص شهودی جنگل را می بینند اما اشخاص منطقی به درخت نظر دارند.

منظورمان از این حرف این است که اشخاص منطقی طبیعتاً به آنچه در هر لحظه تجربه می کنند نظر دارند. گلی را به دست آنها بدهید و از آنها بخواهید که درباره ی این گل حرف بزنند.

شخص منطقی به شادابی و رنگ زیبای گل برگ ها اشاره می کند. می گوید که گلبرگ ها چه بافت نرم و لطیفی دارند، چقدر نازک و شکننده اند. حالا همین گل را به دست یک آدم شهودی بدهید و از او بخواهید درباره این گل برایتان حرف بزند.

ممکن است به شما بگوید: ”  این گل مرا به یاد مادربزرگم می اندازد. او سابقاً این گل ها را در باغچه اش پرورش می داد. وقتی تابستان ها به منزل او می رفتیم، این گل ها را از باغچه او می چیدیم و روی میز ناهار خوری می گذاشتیم.”

همانطور که ملاحظه کردید برداشت شخص منطقی  با برداشت شخص شهودی  از یک شاخه گل بسیار متفاوت بود. شخص شهودی  به جای آنکه به آنچه هست توجه کند بلافاصله به پیوند و رابطه خود با گل اشاره کرد و رابطه و تداعی خود را با آن نشان داد.

منطقی ها به شکل خطی فکر می کنند، بطوری که هر اندیشه به دنبال اندیشه دیگری از راه می رسد، اشخاص منطقی اغلب از روی اندیشه ها پرسش می کنند. این تفاوت های اصولی در دوران کودکی هم مشاهده می شود. در حالی که یک کودک ممکن است تمامی بازیگران یک تیم بیس بال را به خوبی به خاطر آورد, برادرش ممکن است نداند که دمپایی هایش را پنج دقیقه قبل کجا گذاشته است.

 1. آیا من منطقی هستم و به واقعیت ها توجه دارم ؟
 2. یا خلاق و خیال پردازم ؟

باز هم باید تکرار کنم که نمیتوان گفت یک ترجیح به ترجیح دیگری برتری دارد. اما این واقعیتی است که هر ترجیح خصوصیات مخصوص به خود را دارد. اشخاص شهودی اغلب خلاق هستند. آنها امکاناتی را می بینند که لزوما همیشه مرئی نیستند.

اشخاص شهودی معمولاً از قوه تخیل سطح بالا برخوردارند و این گونه می توانند به راحتی در خیال شوند. منظورمان از این حرف این نیست که اشخاص منطقی خلاقیت ندارند.

خلاقیت مثل هوش و فراست می تواند شکل های مختلفی بگیرد، اما طرزی که اشخاص شهودی خلاقیت خود را ابراز می کنند با شکلی که اشخاص منطقی خلاقیتشان را نشان می دهند تفاوت دارد. یکی از دلایل علاقه منطقی ها به ارقام و آمار این است که میخواهند از آن به طور دقیق استفاده کنند.

تفاوت شهودی ها و منطقی ها - فروشگاه آنلاین تیتاس (تصویر دوم مقاله)

سبک و طرز ارتباط اشخاص شهودی و منطقی

از آن جایی که ارتباط به طور کلی طرز فکر اشخاص را به نمایش می گذارد، برخی از بهترین سر نخ ها در برگیرنده زبان، ساختار جمله و کلماتی است که مورد استفاده قرار می گیرند. اشخاص منطقی به شکل ساده ارتباط برقرار می سازند و حال آنکه اشخاص شهودی به طرز پیچیده تری حرف می زنند.

اشخاص منطقی هم به واقعیت ها و مشخصه ها توجه دارند، اما به ترتیب و ترادف حرف می زنند از حرف اول شروع می کنند و به حرف آخر می رسند. اشخاص منطقی در ضمن بسیار دقیق هستند.

جملات اشخاص منطقی کوتاه است، اما جملات اشخاص شهودی بلند و طولانی است و در بسیاری از مواقع جمله تمام نمی شود. از آنجایی که شهودی ها جمله صحبت کننده را پیش بینی می کنند، اغلب جملات دیگران را به جای آنها تمام می کنند. فرض آنها هم اغلب درست است. اشخاصی که بیش از دیگران این رفتار را به نمایش می گذارند، شهودی هایی هستند که در ضمن برون گرا هم می باشند.

کتاب های مورد علاقه اشخاص منطقی و شهودی هم با هم تفاوت دارد. از آنجایی که منطقی ها به واقعیت ها بها می دهند، ترجیح می دهند کتاب های غیر داستانی بخوانند که از جمله می توان به بیوگرافی, تاریخ و یا مجلات ورزشی اشاره کرد.

اشخاص شهودی که بیشتر تحت تأثیر تخیلات خود هستند، خواندن کتاب های داستان، شعر و نمایشنامه را ترجیح می دهند. منطقی ها همچنین جذب کتاب ها و مجلاتی می شوند که با چیز های ضعیفی سرو کار دارند، از جمله این کتاب ها می توان به کتاب ها و مجلات درباره ی عکاسی، ماهیگیری و غیره اشاره کرد.

نوع لطیفه و مشرب های خوش انتخابی اشخاص شهودی و اشخاص منطقی هم میتواند راهنمایی برای شناسایی آنها باشد.شهودی ها اغلب لطیفه های روشنفکرانه در رابطه با زبان، سیاست و یا مباحث جاری را ترجیح می دهند. از سوی دیگر اشخاص منطقی لطیفه های جسمانی و فیزیکی را دوست دارند.

جهت گیری آتی یا فعلی “منطقی ها” و ” شهودی ها “

منطقی ها به زمان حاظر و گذشته توجه دارند. حافظه آنها بسیار قوی است و از این اطلاعات خود برای تصمیم گیری استفاده می کنند. آنها با آنچه انجام داده اند راحت هستند و کمتر به آنچه هنوز اتفاق نیفتاده است بها می دهند.

اما اشخاص شهودی به آنچه جدید و بکر است توجه دارند. آنها برای آینده بهای بیشتری قائل هستند و بیشتر ساعات روزشان را به آینده فکر می کنند و کمتر به لحظه حال توجه دارند.

سر نخ های شناسایی اشخاص شهودی و منطقی

در اینجا قصد دارم به سرنخ ها و نکاتی اشاره کنم که به ما کمک می کند تا شهودی یا منطقی بودنِ خودمان و دیگران را بهتر تشخیص دهیم.

اشخاص شهودی

 • انگاره های صحبتی پیچیده ای دارند.
 • اندیشه هایشان فرار است.
 • به ذهن خود توجه دارند.
 • به مشاغل خلاق گرایش دارند.
 • باز گویی و تکرار می کنند.
 • به مسائل کلی و تصاویر بزرگ علاقه دارند. (جنگل را می بینند)
 • به آینده توجه دارند.
 • جمله های دیگران را تمام می کنند.

اشخاص منطقی

 • انگاره های صحبتی روشنی دارند.
 • اندیشه هایشان منظم و ردیف دار است.
 • از شرایط جسمانی خود آگاهند.
 • به مشاغل عملی گرایش دارند.
 • صریح و مستقیم حرف می زنند.
 • به جزئیات و واقعیت ها توجه دارند.(درخت را می بینند)
 • گذشته ها را بخاطر می آورند.
 • به سخن اشخاص گوش می دهند.

به خاطر داشته باشیم که اغلب برداشت های ما از رفتار دیگران صرفاً یک برداشت است و نه واقعیت. 

نوشته شده توسط: شادی مقدم

دیدگاه ( 2 )

 1. حمید20 مهر 1396

  سلام
  منطق و شهود اشتباه هست
  درستش اینه
  حواس و شهود
  حواس پنجگانه و شهود

  • Manager20 مهر 1396

   درود حمید عزیز
   بله، برای اشخاص شهودی و منطقی (یا همان حواس و شهود) در کتاب ها، و از زبان افراد مختلف گاهاً به کلمات متفاوتی اشاره می شود.
   اما طبق بررسی های ما این دو کلمه بهترین مفهوم و منظور را برای معرفی این دسته از افراد دارند.
   با احترام – پشتیبانی تیم تیتاس

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*