407

تفاوت اشخاص حسی و شهودی

دنیای حسی یا شهودی؟

دومین زوج ترجیحی در تیپ های شخصیتی، نحوه ی تمایل شما به دریافت اطلاعات و نوع اطلاعاتی که بیشتر به آن اعتماد میکنید، توصیف میکند. به عبارت دیگر، شما بیشتر به چه نوع ادراکی گرایش نشان می دهید؟آیا بیشتر به اطلاعاتی اهمیت میدهید که از طریق حواس پنجگانه می آید (حسی) یا بیشتر به اطلاعاتی بها می دهید که به واسطه ی حس ششم وارد آگاهی تان میشود (شهودی)؟

ویژگی افراد حسی (S)

افرادی که ترجیحشان احساسی است در تجربه های غنی  ومستمر حواس پنجگانه غوطه ور میشوند، بنابراین به نظر میرسد بیشتر بر پایه ی واقعیت فیزیکی و زندگی روزمره عمل میکنند. آنها تمایل دارند ذهن شان با چیزهایی در گیر شود که عملی، در زمان حال، جاری و واقعی باشند. افراد حسی که ترجیحشان حواس پنجگانه است، با توجه به اطلاعات  واقعی با موقعیت ها برخورد میکنند. بنابراین آنها اغلب حافظه ی خوبی برای جزئیات دارند، در کار کردن با اطلاعات دقیق هستند و واقعیات و جنبه هایی از رویدادها را به خاطر می آورند که حتی در زمان رخ دادن آنها قابل توجه به نظر نمی رسیدند. افراد دارای تیپ شخصیتی حسی اغلب در پیاده سازی عملی ایده ها خوب هستند و احتمالا زمانی یک موضوع را یاد میگیرند که جنبه ی عملی آن را ببینند. برای حسی ها ، تجربه بسیار مهم تر از حرف یا مسائل نظری است.

تفاوت اشخاص حسی و شهودی

افرادی که ترجیح حسی دارند:

 • رویدادها را به صورت تصویر یا  عکس فوری از آنچه عملاً اتفاق افتاده به خاطر می آورند.
 • مسائل را از طریق بررسی دقیق وضعیت برای درک کامل آن حل میکنند.
 • عمل گرا و کاربردی هستند.
 • از اطلاعات واقعی به تصویر کلی میرسند.
 • تجربه را مقدم می دانند و اعتماد کمتری به حرف ها و تفسیرها دارند.
 • گاهی اوقات آنقدر روی اطلاعات واقعی مربوط به زمان حال یا گذشته متمرکز میشوند که به احتمالات جدید در آینده بی توجه میشوند.

تفاوت اشخاص حسی و شهودی

ویژگی افراد شهودی (N)

افرادی که در ترجیحشان ادراک شهودی دارند به معانی روابط و احتمالات مبتنی بر حقایق بیش از خود حقایق توجه دارند. آنها اغلب از طریق حس ششم مطالب را درک می کنند.افراد دارای تیپ شخصیتی شهودی اغلب با مواردی از لحاظ ذهنی درگیر می شوند که متفاوت و جدید هستند. سوگیری آنها بیشتر به سمت آینده است. آنها اغلب به معانی و دلایل پشت وقایع علاقه مند هستند و از فعالیت هایی بیشتر لذت میبرند که در آن میتوانند از تخیل و پیش بینی استفاده کنند. حافظه ی آنها در مورد پدیده ها اغلب متشکل از تصویری کلی از اصل و اساس یک رویداد است و نه واژگان دقیق و جزئیات مرتبط با آن رویداد. آنها اغلب خود ایده ها را دوست دارند، حتی ایده هایی که کاربرد فوری ندارند. آنها موقعی یک موضوع را بهتر یاد میگیرند که از همان ابتدا تصوری کلی از آن داشته باشند.

تفاوت اشخاص حسی و شهودی

افرادی که ترجیح شهودی دارند:

 • رویدادها را از طریق تفسیر خودشان به خاطر می آورند.
 • مسائل را از طریق حس ششم و پیش بینی احتمالات حل میکنند.
 • به انجام کارهایی علاقمند هستند که جدید و متفاوت اند.
 • از تصویر بزرگ تر شروع می کنند و سپس به اطلاعات واقعی و جزئی تر توجه میکنند.
 • از کل به جزء میرسند.
 • اعتماد بسیاری به ایده ها، تفسیر ها و پیش بینی ها دارند.
 • کمتر به آنچه عملاً  تجربه می شود اطمینان می کنند.
 • به الهام و حرف دلشان احترام می گذارند و نسبت به تغییر شرایط راغب هستند.
 • گاهی اوقات آن قدر روی احتمالات نا متعارف تمرکز می کنند که به واقعیات عملی بی توجه می شوند.

 تفاوت اشخاص حسی و شهودی

شما حسی هستید یا شهودی ؟

حسی ها درخت ها را می بینند و شهودی ها جنگل را. منظور این است که حسی ها ذاتا به آنچه در لحظه تجربه می کنند توجه دارند. اگر یک گل را به یک حسی نشان دهید و از او بخواهید توضیحی از آن بدهد متوجه می شوید که بیشتر از رنگ ، بو، شکنندگی و نقش گلبرگ ها و … برایتان سخن می گوید. اما حالا ادبیاتی که از یک شهودی می شنوید : این گل مرا یاد مادرم میندازد، واقعا این گل ها را دوست داشت، واقعا یادش بخیر که این گل ها را روی میز موقع شام میگذاشتیم.

شهودی ها بیشتر آدم هایی خیال پرداز و خلاق هستند اما این به آن معنا نیست که به طور حتم حسی ها خلاق نیستند، اما شهودی ها معمولا از حسی هایی که بیشتر آدم هایی واقع بین هستند بیشتر خلاق ترند. شهودی ها خلاقیت خود را در دیدن یا انجام دادن چیزهایی نشان می دهند که تا کنون به شکل متفاوتی دیده یا انجام شده است. اما حسی ها بیشتر اوقات خلاقیت را با یافتن کاربردهای تازه برای چیزی که قبلا ابداع و پایه گذاری شده نشان میدهند.

شهودی ها اگر در مورد سوالی جوابی وجود نداشته باشد اینطور فکر میکنند که حتما هنوز جوابی پیدا نشده اما حسی ها شاید بگویند حتما جوابی وجود ندارد.

تفاوت اشخاص حسی و شهودی

اگر ما در مورد یک قتل یکسری از اطلاعات را به حسی ها و شهودی ها بدهیم، حسی ها سریعا به سرنخ ها و عکس ها و اطلاعات مشغول می شوند تا بدانند که آیا قاتل واقعا قتل را انجام داده است یا نه ؟ اما در مقابل شهودی ها در پی این هستند که برای چی این قاتل باید طرف مقابل را بکشد، شاید اصلا حق با قاتل بوده و مقتول سزاوار این کشته شدن را داشته، یا شایدم مقتول از مشکل روانی رنج میبرد و قتل را غیر عمد انجام داده است. اگر یک زندان را به یک حسی بسپاریم به احتمال زیاد سختگیری فراوان با افزایش نیرو و … مواجه هستیم ، اما شهودی ها برای اصلاح زندانی ها احتمالا به دنبال برنامه های اجتماعی هستند.

معمولا حسی ها جلب موضوعاتی چون مهندسی، علوم تجربی و کسب وکار میشوند، و شهودی ها در موضوعاتی مانند فلسفه، روانشانسی، جامعه شناسی درک بهتری دارند.

امیدوارم با خواندن این مطلب متوجه شده باشید که شما شخصی حسی هستید یا شهودی ، اگر هنوز متوجه حسی یا شهودی بودن خود نشده اید، نگران نباشید! تنها کافی است مقالات شخصیت شناسی ما را دنبال کنید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*