649

نگاهی به ابعاد تیپ شخصیتی مایرز بریگز

چرا اینگونه رفتار میکنیم ؟!

مردم هر کدام تیپ شخصیتی خاصی دارند یا به عبارتی هر کدام به شکل و نوعی هستند و تردیدی در این نیست. هر کسی موجودی منحصر به فرد است اما احتمالاً شما هم قبول دارید که بعضی ها به یکدیگر بیشتر شباهت دارند. اطلاع از تیپ شخصیتی به ما اطلاع می دهد تا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنیم, اینگونه متوجه میشویم در چه زمینه هایی به یکدیگر شبیه هستیم و در چه زمینه ای با هم تفاهم داریم.

ترجیحات تیپ های شخصیتی چه هستند؟

برای استفاده از تیپ های شخصیتی، لازم است ابتدا با یک مفهوم اساسی آشنا شوید: ترجیحات تیپ های شخصیتی. این ترجیحات اجزای سازنده ی 16 تیپ شخصیتی مختلفی هستند که در مقاله های بعدی به توضیح آنها می پردازیم.

تیپ های شخصیتی کلاً درباره ی ترجیحات روان شناسی بحث میکند. این ترجیحات نمایانگر الگوهای ثابت و پایداری در زمینه ی طرز استفاده ی ما از ذهنمان است.

در سیستم تیپ های شخصیتی، چهار مقیاس وجود دارد که هریک از این چهار مقیاس دو قطب دارد.

برای اینکه ایده ترجیحات را بهتر درک کنید، تمرین زیر را انجام دهید.

روی یک تکه کاغذ اسمتان را بنویسید. اکنون قلم یا مداد را  در دست دیگرتان بگیرید و  دوباره اسمتان را بنویسید.آیا تفاوتی احساس کردید؟ آیا تفاوتی در کیفیت نوشتنتان وجود داشت؟

نظرات متفاوتی بعد از انجام این تمرین وجود دارد. قطعا میتوانید نوشتن با دست غیرمسلط را با دقت و توجه بیشتری انجام دهید، منتهی این کار مستلزم زمان و تلاش بیشتری نسبت به موقعی است که با دست مسلطتان مینویسید. در این مثال، موارد مشابه مهمی در رابطه با ترجیحات روان شناختی مربوط به تیپ های شخصیتی وجود دارد. وقتی افراد درگیر رفتارهای روزمره ای هستند که نیازمند بهره گیری از ترجیحات مربوط به تیپ شخصیتی آنهاست غالباً احساس طبیعی بودن، راحتی، اطمینان و کارآمدی میکنند. برعکس، وقتی افراد درگیر رفتارهایی هستند که نیازمند بهره گیری از تیپ های شخصیتی متفاوت از آن هاست، معمولاً احساس غیر طبیعی بودن ، ناراحتی، اعتماد به نفس پایین و عدم کارآمدی میکنند.

همه ی افراد هر دو جنبهی یک ترجیح را استفاده میکنند، اما تمایل دارند روی یکی از دو جنبه بیشتر تکیه کنند و در یکی از دو مورد بهتر عمل میکنند. درد نتیجه جنبه ی عدم ترجیح ما معمولا کمتر توسعه می یابد وکمتر به آن تکیه میکنیم.

ابعاد تیپ شخصیتی مایرز بریگز - فروشگاه آنلاین تیتاس

عمل کردن به ترجیحات روان شناختی به تفاوت های فردی منجر می شود.

مادامی که بر اساس ترجیحات  تیپ شخصیتی مان می کنیم، رفتار وشخصیت ما به تدریج رویکرد منحصر به فرد ما به جهان و روابطمان را انعکاس میدهد.

تیپ شخصیتی ما حاصل تکرار ترجیحات مربوط به تیپ شخصیتی مان است.

از منظر تیپ های شخصیتی،ترجیحات خوب یا بد نیستند؛داشتن ترجیحات متفاوت صرفاً باعث میشود افرادی با علایق متفاوت، طرز رفتار متفاوت و دیدگاه های متفاوت نسبت به جهان به وجود می آیند.دانستن این مورد به ما کمک میکند نقش سازنده ای که هر یک از ما در این جهان ایفا میکنیم را بهتر درک کرده و برای آن ارزش قائل شویم.

مبنای تیپ شخصیتی چهار بعد دارد؛

  • برون گرایی (E) یا درون گرایی (I)

1.انرژی و توجه تان به چه سمتی است؟

  • حسی (S) یا شهودی (N)

2.ترجیح میدهید چگونه اطلاعات را جذب کنید؟

  • تفکری (T) یا احساسی (F)

3.ترجیح میدهیدچگونه تصمیم گیری کنید ؟

  • قضاوتی(J) یا ادراکی (P)

4.جهت گیری تان نسبت به جهان بیرون چگونه است؟

امیدواریم این مقاله دریچه ی هیجان انگیزی در زمینه ی تیپ های شخصیتی به روی شما بگشاید. لطفا مقاله های بعدی را مطالعه نمایید و از خود بپرسید که کدام قطب این زوج ترجیحی برای شما طبیعی تر ، آسان تر به نظر میرسد؟

برای شناخت بیشتر خلق و خوی خود و درک ساده تر تیپ های شخصیتی شانزده گانه تنها کافی است مقالات شخصیت شناسی ما را دنبال کنید.

 

 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*